Aktywny

Działania projektowe


Przerwa na czytanie


Wycieczka do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu

Podążając tropem legend regionalnych i baśni polskich, trafiliśmy do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Jest to urokliwe miejsce – dworek otoczony pięknym parkiem. Posiadłość tę otrzymała poetka w darze od narodu z okazji 25-lecia pracy pisarskiej. To tu w Żarnowcu spędziła ostatnie lata swojego życia i napisała wiele utworów.

Maria Konopnicka to autorka o bogatym dorobku literackim, który obejmuje poezję, nowelistykę, krytykę literacką oraz działalność przekładową z sześciu języków. Ważne miejsce w jej twórczości zajmują jednak utwory dla dzieci. Najbardziej znanym z nich jest baśń „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”. Jest to wzruszająca opowieść o dziejach sieroty Marysi i ubogiego chłopa Piotra Skrobka, którym pomagają krasnoludki. Baśniowe istoty sprzyjają dobrym poczynaniom i szlachetnym zamiarom. Ta na wskroś polska baśń porusza najlepsze uczucia, budzi życzliwość ludzi, szacunek dla pracy i umiłowanie piękna.

Uczniowie mieli okazję zwiedzić muzeum i zdobyć wiele przydatnych informacji. W dworku znajduje się kolekcja darów jubileuszowych. Prezentowane są na niej unikatowe adresy hołdownicze i upominki, które otrzymała Maria Konopnicka z okazji jubileuszu 25-lecia pracy pisarskiej od różnych towarzystw, instytucji oraz osób z Europy i Ameryki. Zasadniczą część ekspozycji stanowią wnętrza mieszkalne: gabinet, sień i jadalnia, urządzone zgodnie z duchem epoki. Natomiast w budynku Lamusa znajduje się wystawa biograficzno-literacka, prezentująca życie i wielokierunkową twórczość Marii Konopnickiej.

Uczniowie z zaciekawieniem słuchali wyjaśnień przewodnika i oglądali zgromadzone na wystawie eksponaty. Wycieczka ta była okazją do poszerzenia wiedzy o własnym regionie i na pewno zainspiruje młodzież do kolejnych działań projektowych.


Na tropie podkarpackich legend

Uczniowie naszej szkoły, uczestniczący w projekcie Erasmus+, wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Odrzykonia. Celem wyjazdu było zwiedzenie najbliżej położonych miejsc, związanych z legendami regionalnymi.

Młodzież naszej szkoły już od roku realizuje projekt Erasmus+ „Dawno, dawno temu…Europejskie dzieci razem”. Uczniowie poznawali baśnie i legendy regionalne, gromadzili wiedzę na temat ciekawych miejsc turystycznych regionu i opowieści z nimi związanych. W dniu 21 września br. w słoneczny poranek  dotarli do Odrzykonia i zwiedzili ruiny zamku. Poznali także legendy związane z kamienieckim zamczyskiem: o koniu obdartym ze skóry, o karlicy Kasi, czy też o tajemniczych drzwiach, które ukazują się tylko raz w roku – w Wielkanoc. Starsi uczniowie przypomnieli sobie również historię zwaśnionych rodów, właścicieli zamku, na kanwie tych wydarzeń powstała znana polska komedia – „Zemsta” Aleksandra Fredry.

Dużo niezapomnianych wrażeń dostarczyła uczniom wizyta w sali tortur. W miarę słuchania opowieści przewodnika na ich twarzach malowały się uczucia zaciekawienia, niedowierzania, strachu, przerażenia, ulgi. Najodważniejsi postanowili „wypróbować” niektóre katowskie akcesoria, aby lepiej wyobrazić sobie wydarzenia sprzed wieków i poczuć dreszczyk emocji.

Kolejnym ciekawym miejscem w najbliższej okolicy Zamku Kamieniec jest rezerwat Prządki. Uczniowie ochoczo wspinali się po skałach o oryginalnych kształtach, zaglądali do tajemniczych zakamarków. Wyobraźnia podsuwała im ciekawe pomysły, niektórzy tworzyli własne opowieści, szukali skarbów. Chwilą wytchnienia było słuchanie różnych wersji legend o Prządkach, które przygotowali uczniowie. Słuchacze porównywali opowieści, wybierali najciekawszą historię, szukali elementów wspólnych. We wszystkich wersjach występuje motyw kobiet zamienionych w skały za karę, ponieważ nie uszanowały świętego dnia i przędły w niedzielę.

Po trudach wspinaczki uczniowie relaksowali się i nabierali sił przy ognisku i pieczonej kiełbasce. Po smacznym posiłku odczytywali kolejne legendy regionalne, związane z Podkarpaciem. Były to: historia Białej Damy, która ukazuje się w zamku Sobień, legenda o Kamieniu Leskim, opowieści o skarbach Łopiennika i czerwonych skałach na Bukowym Berdzie, wyjaśnienie skąd wzięła się Czarna Dama w zamku w Lesku i inne.

Opowieści te obudziły ciekawość uczniów. Wrócili z wycieczki radośni, zadowoleni, postanowili, że na pewno jeszcze tu wrócą. Już planują kolejne wyprawy do miejsc opisanych w legendach. Uświadomili sobie, jak wiele ciekawych miejsc znajduje się w naszym regionie.


Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek

W dniu 5 czerwca 2018 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek, zorganizowane we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną im. Kaspra Wojnara w Jedliczu.

Pani Agnieszka Frączek z wykształcenia jest germanistką i leksykografem, z zamiłowania – autorką wierszy i opowiadań dla najmłodszych. Pracuje na Uniwersytecie Warszawskim jako adiunkt-językoznawca. Wielką frajdę sprawia jej zabawa językiem – zwłaszcza w twórczości dla dzieci. W książkach dla najmłodszych czytelników popularyzuje poprawną polszczyznę i rozprawia się z błędami językowymi.

Podczas spotkania z dziećmi pisarka przeczytała wiele spośród swoich znanych utworów, które wzbudziły entuzjazm i radość dziecięcej widowni. Agnieszka Frączek w interesujący sposób opowiedziała dzieciom, jak powstaje książka. Zwróciła uwagę na pracę ilustratora, redaktora, wydawcy, księgarza, bibliotekarza. Na spotkaniu nie zabrakło też licznych pytań zadawanych przez dzieci, dotyczących zarówno pracy jak i życia prywatnego pisarki, na które pani Agnieszka chętnie odpowiadała. Miła atmosfera, wesoła zabawa i pełne humoru wiersze z pewnością na długo pozostaną w pamięci dzieci.

Na zakończenie dzieci serdecznie podziękowały pani Agnieszce, wręczyły kolorowy bukiet i zaprosiły ją, aby ponownie odwiedziła naszą szkołę. Uczniowie chętnie kupowali książki tej znanej i lubianej autorki i ustawili się w długiej kolejce po autografy.

 


Morały baśniowe

Kolejnym działaniem projektowym było poszukiwanie pouczeń wypływających z baśni. Uczniowie pracowali w grupach. Ich zadanie polegało na poznawaniu baśni polskich oraz obcych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zawarte w nich morały. Młodzi czytelnicy najchętniej sięgali po utwory H. Ch. Andersena oraz braci Grimm. Okazało się, że wielu z nich ceni te same baśnie i dostrzega ich wartości dydaktyczne. Niektórym uczniom udało się znaleźć trzy opowieści, z których wypływa ten sam morał, inni do każdego utworu redagowali pouczenia. Efekty swoich poszukiwań czytelniczych przedstawili w postaci plakatów. Prace zostały wykonane starannie, uczniowie wykazali się dużą pomysłowością. Plakaty wyeksponowane na gazetkach ściennych wzbudziły zaciekawienie  uczniów, w czasie przerw podchodzili, oglądali ilustracje, czytali informacje na nich umieszczone, wymieniali się spostrzeżeniami.

To zadanie skutecznie zmotywowało uczniów do twórczych poszukiwań i na pewno było okazją do doskonalenia umiejętności czytania ze zrozumieniem.

 


Spotkanie z poetką ludową i autorką bajek dla dzieci

W dniu 16 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej w Długiem odbyło się spotkanie z autorką wierszy i bajek dla dzieci panią Marią Tomasik.

Maria Tomasik mieszka w Sądkowej w gminie Tarnowiec. Jest animatorką życia kulturalnego i społecznego utrwalającą bogactwo historii regionu w poezji i prozie. Jej działalność została wielokrotnie wyróżniona, między innymi w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim – Wrzeciono. Wydała już kilka tomików poezji skierowanych zarówno do dzieci jak i dorosłych czytelników. Poezja ludowa autorki została w 2013 r. wpisana na listę Jasielskich Produktów Lokalnych, autorka odznaczona została honorową odznaką Zasłużona dla Kultury Polskiej.

W spotkaniu uczestniczyły dzieci z oddziału przedszkolnego oraz z klas I−III. Babcia Marysia, bo tak o sobie mówi, jest autorką lubianych utworów dla dzieci: „Babcia Marysia dzieciom opowiada”, „Niezwykłe przygody wiejskiego kołacza”, „W gospodarstwie u Kacperka” iPrzyjaciele Kacperka”. Pani Maria opowiadała ciekawe i wesołe historyjki oraz odczytywała swoje utwory. W czytanie włączyły się również najmłodsze dzieci oraz uczennice kl. V i VI. Następnie autorka opowiedziała uczniom, skąd bierze pomysły do swoich utworów. Na zakończenia dzieci zadawały pytania, na które Pani Maria bardzo chętnie odpowiedziała.

Spotkanie to było szansą nie tylko na poznanie nowych utworów, ale także samej autorki, co z pewnością było dla uczestników cennym doświadczeniem. Mamy nadzieję, że, babcia Marysia, osoba sympatyczna i radosna, na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów, a spotkanie to zachęci ich do czytania i zainspiruje do pisania własnych utworów.

 


I Wizyta Partnerska    [zobacz tutaj]

W grudniu 2017 roku zorganizowano I spotkanie w Szkole Podstawowej w Długiem z uczniami, rodzicami i społecznością lokalną mające na celu promocję wizyty partnerskiej w Martinsicuro we Włoszech.


Plakaty o  bożonarodzeniowych tradycjach krajów partnerskich

Podczas grudniowych zajęć projektowych Erasmus+ uczniowie gromadzili informacje dotyczące tradycji bożonarodzeniowych w Hiszpanii/Katalonii, we Włoszech, na Słowacji i w Polsce. Podsumowaniem ich pracy było przygotowanie pięknych i kolorowych plakatów.

© 2021 Szkoła Podstawowa w Długiem